Ako Smer ignoruje rodiny

Ako Smer ignoruje rodiny

Článok bol pôvodne uverejnený na Blogu Denníka SME

Najnovší ťah Smeru je tváriť sa ako pro-rodinná strana a s fanfárami ohlasovať zvýšenie rodičovského príspevku. Blížia sa voľby, chápem, ale je to strašne priehľadné. Nedá sa všetko vyžehliť zvýšením jedného príspevku.

Toto sú ich výsledky priatelia, takto na Slovensku vyzerá podpora pre rodiny po takmer 12-tich rokoch smeráckych vlád:

https://lh5.googleusercontent.com/u4MiEFsFu3dE7BjNoFgL0CK5ODMyiRlwFC0qFXejK5T2GsdQa_tB04CZCI2ztmrnBF12hoj7YjussZ9eZBNw6MvTxgKAmdQkFRBVShuG5zmszxzTjxGYdIwzseha1-g3SoYv8SY1

Keď otehotniete, pripravte sa na zážitok zo slovenských pôrodníc. Nie, plesnivé steny nie sú to najhoršie v slovenskom zdravotníctve. Toto vás čaká v najdôležitejšej pôrodnici na Slovensku, ako to v blogu opísal lekár Peter Visolajský:
“Ženy rodia často bez potrebnej intimity, ako na bežiacom páse, niekoľko naraz oddelené len visiacou handrou, vo veľkých miestnostiach so starými obkladačkami a niekedy dokonca bez kúrenia.”


Verím, že to napriek tomu dobre dopadne, držím vám palce! O pár dní neskôr vás čaká maratón po úradoch. E-government vám u nás veľmi nepomôže, ale možno vám pomôžu články “10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa”. Otcovia na Slovensku nemajú žiadne voľno po narodení dieťaťa, zrejme to teda ostane na vás. Budete síce dosť zničená po pôrode, ale zvládnete to, ste silná! Musíte byť.

Dieťatko je narodené a úspešne prihlásené, paráda, teším sa s vami! Onedlho budete riešiť dilemu, kedy dať bábo do jaslí. Štátnych jaslí je žalostne málo, pravdepodobne si budete musieť vybrať súkromné, rovno si vyberte aj peňaženku. Po prijatí jasličkového zákona sa rušia aj mnohé súkromné jasle, takže ani s nimi to nemusí byť ľahké.

Alternatíva je zostať doma celé tri roky. Mali by ste vedieť, že budete mať problém nájsť si akýkoľvek čiastočný úväzok, a je dosť možné, že po takom čase úplne vypadnete z trhu práce. To sa u nás často stáva matkám vo veku 25 – 34 rokov, upozornili na to aj analytici z Útvaru hodnoty za peniaze.

Niektoré z vás by sa možno chceli vrátiť do práce aj skôr a čerpať rodičovský príspevok vo väčších dávkach počas kratšieho obdobia. Flexibilný rodičovský existuje v mnohých krajinách s modernou rodinnou politikou. To znamená, že na Slovensku neexistuje. Dieťa rastie ako z vody, šup s ním do škôlky! Možno. Vo viac ako 11 000 prípadoch sa to minulý školský rok nepodarilo, miesto v škôlkach nie je garantované. Ponúka sa klasické riešenie – dať ho do súkromnej škôlky. V Bratislave si na to pripravte cca 400 – 500 eur mesačne.

Ozaj, viete, čo sa dialo s rodičovským príspevkom celé roky doteraz? Nič.
Dlhé roky ho takmer nezvyšujú, v roku 2012 bol na úrovni 194 eur, dnes je to 220 eur. Rastú ceny, rastú platy, rastie minimálna mzda, ale roky takmer nerástol rodičovský. Pre porovnanie, minimálna mzda za ten čas vzrástla približne o 200 eur.

A to sa ani nejdem rozpisovať o slabej pomoci pre týrané ženy, máme nedostatok azylových domov pre ženy a ich deti a oni nevedia podpísať ani len európsky dohovor o predchádzaní násilia na ženách. Ani nehovorím o zlej regulácii hazardu a herní, ktoré ničia rodiny… dalo by sa pokračovať ešte dlho.

Tri roky na tieto veci upozorňujem, píšem o tom, argumentujem v parlamente, podávam pozmeňováky a keď treba aj kričím. Občas sa mi podarí niečo aspoň korigovať. Presadila som, aby ste si aspoň muža mohli zobrať do štátnej pôrodnice bez poplatku, alebo aby jasličkový zákon nebol katastrofálny, ale iba zlý.

Ale toto naozaj nestačí. Nestačí, že si na rodičovský spomenú pred voľbami, nestačí, že vynechajú tie najväčšie hlúposti zo svojich zákonov.

Ich nestačí korigovať, ich treba politicky poraziť. Treba vyhrať voľby. Nikdy sme k tomu neboli bližšie ako pri týchto voľbách. Príďte 29. februára voliť.

Riešenia pre férové Slovensko pre ženy a rodiny prinášame v Bode zlomu, ktorý si môžete prečítať tu: https://progresivnespolu.sk/bod-zlomu
Môj fanpage na Facebooku môžete sledovať tu: https://www.facebook.com/SimonaPetrik/
A na kandidátke PS/SPOLU ma môžete voliť ako číslo 9.

Novinky

Zostaňme v kontakte