Vieme, ako lepšie zapojiť otca do výchovy dieťaťa

Vieme, ako lepšie zapojiť otca do výchovy dieťaťa

Dvojtýždňové voľno pre otcov po narodení dieťaťa je v troch štvrtinách štátov EÚ štandardom. Mala by to byť samozrejmosť aj u nás, pretože smernica EÚ s tým počíta. Minister Richter sľuboval, že je to priorita rezortu, no za všetko hovoria reálne skutky a on v tomto smere neurobil vôbec nič. Osobne som ako opozičná poslankyňa podávala štyrikrát návrh zákona, ktorým by sa toto opatrenie zaviedlo, no koaliční poslanci to nikdy nepodporili.

Keď som porodila moju dcérku Zorku, ocitla som sa v situácii ako nikdy predtým. Na jednej strane som cítila obrovský príval nehy k tomu malému človiečikovi, na druhej strane som sa prvé dni a týždne musela naraz vyrovnávať s bolesťou z pôrodu, nedostatkom spánku a tým, že som veľmi nevedela, čo mám robiť.

Našťastie som mala veľkú oporu v mojom mužovi, ktorý starostlivosť o malú zdieľal so mnou hneď od začiatku. Viem však, že toto nebýva pravidlo a v niektorých prípadoch chýba otec celkovo. Inokedy tam otec je a chce aj pomôcť, ale nemôže si dovoliť vziať voľno z práce, aby partnerku odbremenil.

Rovnocenné zdieľanie rodičovských práv a povinností považujem vo férovej krajine za nevyhnutnosť. Zákonom žiaľ nevieme zahojiť problém neúplných rodín ani situácie, keď sa otec nezaujíma. Môžeme však pomôcťrodinám, kde sa otec chce na výchove dieťaťa aktívne podieľať, ale nemôže si to dovoliť.

Toto opatrenie, vďaka ktorému by pracujúci otcovia mali nárok na 2-týždňové voľno po narodení bábätka ako dávku zo sociálneho poistenia, bude naša priorita už počas prvých 100 dní vlády. Nech mamy na to nie sú samy a naši najmenší vyrastajú v naozaj férovej krajine.

Riešenia pre férové Slovensko pre ženy a rodiny prinášame v Bode zlomu, ktorý si môžete prečítať tu: https://progresivnespolu.sk/bod-zlomu
Môj fanpage na Facebooku môžete sledovať tu: https://www.facebook.com/SimonaPetrik/
A na kandidátke PS/SPOLU ma môžete voliť ako číslo 9.

Novinky

Zostaňme v kontakte